1. Planuj swoją podróż z wyprzedzeniem. Planując z wyprzedzeniem, masz stuprocentową szansę na kupno taniego biletu lotniczego. Zasada jest prosta - im bliżej daty wylotu, tym droższy bilet na ten sam rejs. Szukaj biletów na miesiąc do dwóch miesięcy wcześniej. Zwróć także uwagę, że bilety w środku tygodnia są tańsze niż te same bilety kupowane w weekend. Staraj się nie kupować biletów bezpośrednio po dużych świętach, po weekendzie i na początku miesiąca.
2. Przekonaj się do tanich linii lotniczych. Tak zwane lowcosty są obecnie najszybszym i najpewniejszym środkiem transportu. Odpraw się online i nie podchodź już do odprawy na lotnisku. W miarę możliwości podróżuj tylko z bagażem podręcznym, który wcale nie jest mały!
3. Zainwestuj w plecak podróżny dobrej firmy o pojemności 50-55 litrów. Zabieraj go zarówno w podróż pociągiem, jak i samolotem. Jest on bardziej pakowny niż walizka. Co więcej, łatwiej przejść z nim przez kontrolę rozmiarów bagażu - jest bardziej elastyczny i łatwiej włożyć go do tak zwanego sizera. Plecaki polecane przez osoby często korzystające z usług linii lotniczych to m.in. Campus Tuan 55 oraz Hi-Tec Raul 55.
4. Jeśli podróżujesz samolotem, zważ swój bagaż przed wyjazdem i dokładnie sprawdź jego wymiary. Dopłaty za nadbagaż są naprawdę wysokie (np. Ryanair - ok. 300 PLN), a w najgorszym razie możesz nawet nie wylecieć. Postaraj się przyjechać na lotnisko dzień lub dwa przed planowanym wylotem, zważ swój bagaż i sprawdź, czy pasuje on do sizera tanich linii lotniczych.
5. Dokładnie sprawdzaj wszystkie zniżki i czytaj regulaminy przewozu. Wiele spółek PKP oferuje przejazdy ulgowe nie tylko dla uczniów i studentów. Dla przykładu, spółka PKP Przewozy Regionalne oferuje taryfę przewozową "TY i raz, dwa, trzy", w ramach której pierwsza osoba kupuje bilet z ulgą ustawową, a pozostałym osobom przysługuje dzięki temu bilet tańszy nawet o 1/3. Zniżka obowiązuje w pociągach REGIO, InterREGIO i REGIOExpress. Szczegóły oferty tutaj.
6. Pomyśl nad alternatywą dla pociągu. Jeśli podróżujesz między większymi miastami, poszukaj połączeń na stronie Polskiego Busa lub Simple. Kupując bilet z wyprzedzeniem, możemy zapłacić za niego nawet symboliczną złotówkę. Firmy te oferują także tanie połączenia międzynarodowe.
7. Jeśli lądujesz na lotnisku oddalonym od centrum miasta, nie polegaj wyłącznie na transferze lotniskowym. Ceny biletów na shuttle bus są z reguły wysokie i nijak mają się do faktycznej odległości od centrum. Przeszukaj internet pod kątem dostępności innych środków transportu, zwłaszcza autobusów miejskich, które często mają przystanek zaledwie kilka minut od lotniska, a kosztują trzy lub nawet cztery razy mniej niż dedykowana linia lotniskowa.
8. Zastanów się, czy potrzebujesz okresowego biletu na komunikację publiczną w mieście, w którym będziesz przebywać. Kilka przejazdów metrem może okazać się warte tyle, co trzydniowy city pass. Zawsze dokładnie sprawdzaj zasady poruszania się po mieście z biletem długoterminowym - w niektórych miastach bilety te nie są ważne na linie metra lub kolej miejską. W mniejszych miastach taki bilet w ogóle nie będzie potrzebny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz